סגור

x

דף הבית  > חדשות

קיבלת מעל 720 בפסיכומטרי? מדינה של רפואה או מדעים? "בריחת המוחות"

קיבלת מעל 720 פסיכומטרי? ישר חושבים על רפואה?

 

בשנת 2019 היחס בין אקדמאים שעוזבים את הארץ לאלה שחוזרים אליה זינק מ-2 ל-4 בערך. 10% מבוגרי האוניברסיטאות בתחומי הנדסה ומדעים מדויקים עוזבים את הארץ. אחוזים גבוהים במיוחד של מרצים ישראלים נמצאים באוניברסיטאות הבכירות בארה"ב.

 

בשנים האחרונות נמצא כי יש עלייה גדולה בבריחת המוחות מישראל, ב-2014, על כל בעל תואר אקדמי שחזר לארץ, עזבו כאמור את המדינה 3 בעלי תואר. לאחרונה עלה יחס זה ל-5 עוזבים לכל חוזר, זינוק בקירוב של 75%. הסיכוי שאקדמאי ישראלי יעזוב גבוה יותר ככל שהמוסד שבו למד איכותי יותר וגם אם למד מדעים מדויקים או הנדסה.בריחת המוחות.


אז מה כדאי ללמוד ב-700 פסיכומטרי?- רפואה?

רפואה הוא מקצוע מכובד בארץ ואין ספק חשוב מאוד. מעמד הרופא גם משחק תפקיד חשוב בקרב האוכלוסייה. אבל עדיין מספר רב של רופאים נשארים בחו"ל.

הקונספט הישראלי, שבה כל תלמיד מצטיין שמוציא ציון פסיכומטרי מעל 720 ויותר רצים ללמוד רפואה, הרבה פעמים יהיה בזבוז משאבים לאומיים משווע. מוחות המבריקים יכולים להוביל בתחומים אחרים כמו פוליטיקה, מחקר מדעי וטכנולוגי או אמנות, אלה תחומים שבהם נדרשת חשיבה יצירתית ופורצת דרך הם מתבזבזים כרופאים, מקצוע שדורש כישרון, אך ודאי אינו מחייב מוחות מבריקים "דווקא."

 

רפואה או הנדסה?

 

שכרם של הרופאים בישראל בממוצע -66 אלף שקל לחודש, שמתוכם 47 אלף שקל מרפואה ציבורית. נכון שרופאים כעסו על פרסום נתונים משתי סיבות עיקריות: הראשונה היא שיותר משהרופאים כעסו על הנתונים בדבר שכרם הגבוה, זה אומר הם לא מקופחים בשכרם. סיבה שנייה: כעסו על כך בטענה שהעוסקים ברפואה אינם צריכים להיות גאונים. לגבי הסיבה השנייה, אנחנו יותר מתכוונים שאנשים עם 650 או אפילו 600 בפסיכומטרי יכולים להיות גם רופאים טובים.

נמצא שהאופציה הראשונה של יותר מ-17% מתלמידים מצטיינים היא רפואה, אנחנו לא נכנס לעניין לאום כי זה משתנה בין יהודים לערבים למשל. אבל לאחרונה גם פה הפער נסגר.

יוקר מחיה ויציבות הם המניע החזק לבחירה ברפואה, חשוב לציין שהמעבר למקצוע רפואה גם נצפה בקרב האקדמיים שלומדים מקצועות פרה-רפואה כמו ביולוגיה, מדעי רפואה, רוקחות ועוד... בדגש על  נשירה גדולה מקרב החוקרים בתחום מדעי חיים לטובת הרפואה מכמה סיבות:

להיות סטודנט תואר שני ושלישי (Phd) ולהמשיך לפוסט דוקטורט בחול במטרה לחזור לארץ ולקבל משרה תהליך עשוי לקחת לפחות 15 שנה, שבסופו של דבר הבוגר מוצא את עצמו ללא עבודה מובטחת והכנסה מצדיקה לכל שנות הלימוד. לכן הדור החדש של סטודנטים כבר יודעים על הקשיים ומחלטים לעבור למקום יציב והכנסה מובטחת, כתוצאה יותר ויותר סטודנטים מתרחקים מתחום המחקר במדעי חיים.

מסלול חוקר (Ph.d) ארוך מאוד, עתיד אפל וחוסר יציבות.

 

סיבה אחרת למשל היא סטודנטים ערבים מעדיפים את הרפואה על פני מקצועות ההיי־טק לשם השוואה. רפואה היא מקצוע יוקרתי, שמעניק לעוסק בו מעמד מכובד בקהילה, בלי קשר לשכר. בנוסף, ברפואה מובטח לערבים מקום עבודה וגם שכר מוגדר, שכן מערכת הרפואה הציבורית קולטת אותם לשורותיה בקלות. עוד שפוטנציאל ההשתכרות של הערבים בתחום הרפואה טוב מאשר במקצועות ההנדסה, שכן שכר הרופאים מובטח בהסכמים קיבוציים בעוד בהיי־טק השכר נקבע במשא ומתן אישי.

מחסור ברופאים?

כרוך לסטטיסטיקה, והתשובה הגסה לא אין מחסור, אתם יכולים לקחת דקה ולחשוב על כמות הרופאים שמסיימים כל שנה בארץ בצורה גסה, בעוד אלה שחוזרים מחול ולתאם אותם למספר בתי חולים או קופות חולים. בכל מחלקה ישנו מספר מוגבל של תקנים לרופאים ולכן מחסור זה אומר מחסור במספר התקנים בבית חולים ולא הכוונה למחסור בנפש.

 

בעולם ובארץ יש הרבה רופאים שלא עוסקים ברופאה לטובת המחקר, ולאחרונה יש התפתחות בכמה תחומים במחקר שיכול לקדם את הרפואה, כמו מחקר בתאי גזע עם הרבה התקדמות לכיוון ניסויים קליניים, למשל השתלת תאי גזע לרשתית העין שמיישמים בחולים, הרבה תרופות מפותחות בשלבים מתקדמים בתחום הסרטן גם. בארץ המצב מדאיג מבחינת תנאים ועתיד לחוקרים, אין עתיד ברור, מסגרת, וועד חוקרים ומערכת מפותחת לסטודנטים הממשיכים לכיוון מחקר.

 

בשורה תחתונה, לפעמים הבחירה נוטה למה שהתלמיד אוהב לעשות בעתיד.

 

א.כ.י.ל.ס

חדשות

עצות ללימודים אקדמיים בעידן קורונה ולמה זה יכול להיות מסוכן עבור האוכלוסייה

עצות ללימודים אקדמיים בעידן קורונה...

אתם תהיו דור סטודנטים מיוחד השונה מכל דור סטודנטים שהכרתם אי פעם, בעידן קורונה אנחנו עושים שינוי...

תנאי קבלה חדשים בשל משבר הקורונה

תנאי קבלה חדשים בשל משבר הקורונה

תנאי קבלה חדשים בשל משבר הקורונה   בשל התפרצות נגיף הקורונה שגרם למשרד הבריאות להטיל...

פערי ענק בין תלמידים יהודים לערבים בלימודים-לימודי מדעים בקריסה

פערי ענק בין תלמידים יהודים לערבים...

בואו לא נתמקד בנתוני ה-OECD והירידה הניכרת בלימודי מדעים שכלם מדברים עליה, על זה אפשר לקרוא בכתבה...